Większość z Was była w takiej sytuacji lub będzie, czyli czeka Was przeprowadzka mieszkania do nowego lokum. W poniższym artykule znajdziecie nasze porady ze zrealizowanych przeprowadzek mieszkania. Nie zabraknie także wniosków z prywatnych przeprowadzek. Każdy z naszego zespołu ma co najmniej jedną przeprowadzkę za sobą, więc rozumiemy, co dzieje się w tym etapie życiowym. To okres krótki, ale bardzo burzliwy i pełny emocji.

Plan zabieranych rzeczy w czasie przeprowadzki mieszkania

Proponujemy sporządzić na wstępie plan rzeczy zabieranych oraz tych, które wyrzucamy. Oczywiście bierzemy pod uwagę wszystko, co mamy w domu, a jest tego sporo nawet w kawalerce. Dokumenty, meble, sprzęty, naczynia oraz ubrania. Nie możemy zapomnieć o piwnicy jeżeli takową posiadamy, bo też musimy ją przeprowadzić.

Wielka segregacja

Po wykonaniu wstępnego planu zaczynamy segregację, ponieważ na pewno są rzeczy które możemy zutylizować lub wyrzucić i to czynimy na początek. Pamiętajcie, że przeprowadzka to najlepszy moment do zrobienia porządków. Wskazówka, odłóżcie rzeczy, które możecie wystawić na sprzedaż, czyli meble, ubrania, agd rtv itd. Ważne, żeby podać datę od kiedy dane rzeczy będą dostępne do odbioru, żeby nagle nie zostać bez kanapy czy pralki.

 

„Zostaw, to się jeszcze przyda…”

W czasie segregacji niestety często pada to stwierdzenie. Jeśli Twój partner czy partnerka ma tendencję do zbieractwa, to lepiej będzie większość segregacji przeprowadzić samemu. W przeciwnym razie, niewiele uda Wam się wyrzucić, a kłótnia i tak będzie nieunikniona. Tłumaczenia, że to puste pudełeczko czy słoiczek, których jest kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt, niestety jest zbędne i nic nie pomoże.

 

zmęczona kobieta podróżuje autobusem z bagażami

Bardzo trudna sytuacja pojawia się przy przeprowadzce osób starszych, u których zbieractwo jest mocno rozwinięte. Dodatkowo upór osoby starszej jest znacznie większy, a tłumaczenia są odbierane jako presja i reakcja może Was zaskoczyć.

Wybór firmy przeprowadzkowej

 

W kolejnym kroku przygotowań czeka Was planowanie samego transportu. Z własnego doświadczenia, szczerze odradzamy transport na własna rękę. Koszty i siły są nieocenione. Firm przeprowadzkowych na Śląsku jest sporo, ale warto popytać znajomych może mają kogoś godnego polecenia. Jeżeli nie, to oczywiście oferty internetowe i tutaj skupiamy się na opiniach klientów na portalach społecznościowych czy na wizytówce Google. Sprawdzamy głównie jakim taborem samochodowym dysponuje dana firma i w jakim rejonie operuje to znaczy skąd dokąd się przeprowadzamy. Oczywiście prosimy o wycenę usługi. Czasami na stronie firmy jest zamieszczony orientacyjny cennik. Można też spotkać tak zwany formularz szybkiej wyceny, który bardzo przyspiesza cały proces otrzymania oferty cenowej.

Nie wszystko musi jechać samochodem przeprowadzkowym. Możemy część rzeczy przewozić samemu, ale z doświadczenia wiem, że jest to tak duże i wykańczające przedsięwzięcie, że warto dorzucić parę złotych i mieć spokojną głowę bez dźwigania. Po wyborze firmy świadczącej usługi transportowe pozostało ustalić szczegóły. Jeśli wybraliście lokalną firmę, warto skorzystać z możliwości wizyty pracownika, żeby ocenił ile rzeczy będzie do zabrania, doradził jak je opakować, być może pomógł rozkręcić meble na mniejsze elementy.

Podajemy, jakie warunki będą na nowym miejscu, czyli które piętro, czy jest winda, jaki jest dojazd do klatki i czy sama klatka pozwoli nam na transport rzeczy, które zabieramy.

W przypadku transportu mebli, gabarytów, zwłaszcza w bloku czy do bloku kluczowe są pomiary. Zasadnicze pytanie, czy dany gabaryt zmieści się przez wąskie drzwi, na zakręcie klatki schodowej czy tez do windy. Znoszenie regału z 10 piętra wieżowca z pewnością zmienia sytuację, zarówno cenową, jak i organizacyjną. Prawdopodobnie będzie niezbędny jeszcze jeden pracownik w ekipie. Więcej o przeprowadzkach w naszym wydaniu znajdziecie w zakładce Przeprowadzki.

 

Jak spakować wszystkie graty?

O tak! Rzeczy do spakowania zawsze jest mnóstwo. Jeśli myślicie, że tylko w dużym mieszkaniu jest sporo gratów, to jesteście w błędzie. Szukamy kartonów, najlepiej dedykowanych do przeprowadzki specjalnie wzmacnianych. Czasami firmy przeprowadzkowe posiadają takie elementy jak: pudła, folie, taśmy w swojej ofercie, jak również można kartony wynająć za niewielką opłatą. Podpowiadamy, zerknijcie na portale typu olx, bowiem często można trafić na ogłoszenie, że ktoś za symboliczną złotówkę lub całkiem za darmo odda kartony. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i firm.

Oczywiście wizyta w sklepie budowlanym będzie niezbędna w celu zakupu foli bąbelkowej , folii strech, papieru pakowego, taśmy szerokiej szarej lub innej, ale ważne żeby była mocna. Jeśli pęknie podczas przeprowadzki, możecie talerze z kartonu zbierać z podłogi. Samo pakowanie można rozłożyć w czasie, ponieważ elementy nieużywane, książki i część naczyń możemy spakować od razu, reszta przed samą przeprowadzką. Bardzo ważne- każdy karton i pakunek opisujemy, co zawiera np. kuchnia talerze, salon szkło lub książki czy dokumenty. To działanie ma na celu usprawnienie rozpakowania rzeczy w nowym mieszkaniu, bo dzięki opisowi nie trzeba będzie ich szukać im bardziej szczegółowy opis tym lepiej. Oczywiście na każdym elemencie piszemy info dla panów z firmy przeprowadzkowej typu Uwaga szkło, Uwaga nie obracać, Uwaga bardzo delikatne itp. Na koniec ustawiamy paczki w miarę możliwości w jednym miejscu, żeby samo wynoszenie odbyło się sprawnie i szybko.

Opowiemy Wam z własnego doświadczenia:

  • mieszkanie 48 m,
  • spakowane około 30 kartonów, 12 pudeł, kilka większych i mniejszych worków,
  • meble rozkręcone i drobnica spakowana,
  • przygotowane w jednym miejscu,
  • przeprowadzka w odległości ok 25 km z pierwszego pietra bloku do wieżowca z windą,
  • dwóch pracowników, jeden załadunek na busa z windą.

Czas realizacji 2,5 godziny z miejsca na miejsce (zniesienie + wniesienie).

Totalny luz…. Bezcenne 😊

Zaplanuj przeprowadzkę na luzie 😉